Lista komentarzy – Korekta elektronicznaStrona główna

 

Lista komentarzy

Cóż to jest lista komentarzy i gdzie się ją otwiera? Do otwarcia służy mały przycisk ikonka z lewej dolnej strony okna przeglądarki (Adobe Reader w wersjach do 9.):

 

otwieranie listy komentarzy

 

Każda wprwadzona poprawka, nawet najmniejsza (na przykładzie wstawionej spacji) jest reprezentowana przez jeden nowy wpis na interaktywnej liście komentarzy:

 

lista komentarzy

Lista komentarzy po dodaniu kolejnej poprawki wydłuża się o jedną pozycję. Kolejność na liście zależy od umiejscowienia znaczka reprezentującego na stronie daną poprawkę (decyduje odległość od górnej krawędzi strony). Trudno byłoby znaleźć poprawkę polegającą na usunięciu kropki: jest to malutka czerwona kreseczka. Ale na liście komentarzy nie sposób przeoczyć czegokolwiek. Podczas wprowadzania poprawek do dokumentu w wydawnictwie wystarczy że operator komputera będzie opierał się na liście komentarzy klikając na kolejnych pozycjach. Przeglądarka Adobe Reader pozwoli w ten sposób na błyskawiczne odnalezienie właściwego miejsca na stronach dokumentu PDF i wtedy już można odnaleźć odpowiednią stronę i akapit a składanym tekście (w programie InDesign).

W przypadku bardzo dużej ilości poprawek przekazywanych w korekcie papierowej zdarza się widzieć na niektórych stronach gąszcz znaczków i objaśnień naniesionych ołówkiem na marginesach i w akapitach. Łatwo składającemu popełnić jakiś błąd lub przeoczenie. Zatem korekta elektroniczna jest bardziej uporządkowana. Dodawanie zbędnych komentarzy (np. w dymkach) do poprawek naniesionych narzędziem Edycje tekstu wprowadza tylko niepotrzebne wpisy przepełniające listę komentarzy.

Z pewnością korekta elektroniczna w dokumentach PDF jest w dzisiejszych czasach optymalnym sposobem racy nad tekstami przygotowywanymi do druku. Komputery, oprogramowanie i Internet – to już nie jest zwykła maszyna do pisania.