TotalCommander – Zastosoeanie kont FTPStrona główna

TotalCommander

Bardzo polecam TotalCommandera, którego użytkowanie w niekomercyjnych zastosowaniach domowych jest „bezpłatne” (shareware), choć bardzo sensowne jest wykupienie licencji jednostanowiskowej, dającej dożywotnie uprawnienia do wszelkich aktualizacji. Od wielu lat program ten jest wciąż rozwijany. Niewiele zmieniała się oprawa graficzna, a funkcjonalności wciąż przybywa. Pierwsze jego wersje znane były pod nazwą „Windows Commander” już na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Działa perfekcyjnie i ma mnóstwo zwolenników. Posiada bardzo wiele dopracowanych i bardzo użytecznych funkcji. Dla nas istotne jest także to, że działa jako klient FTP.

 

Link do strony internetowej programu TotalCommander – Strona producenta programu: http://ghisler.com/

 

Link do polskiej strony internetowej programu TotalCommander – Polska strona programu TotalCommander: http://totalcmd.pl/

KONFIGUROWANIE klienta FTP

Po zainstalowaniu TotalCommandera i jego pierwszym uruchomieniu, jeśli nie mamy jeszcze wykupionej licencji (program użytkowany jest testowo, niekomercyjnie, w zastosowaniach domowych) – ukaże się okienko komunikatu wymuszające kliknięcie na właściwym (jednym z trzech) przycisków. Jest widoczna informacja który przycisk ma być wybrany:

 

Komunikat startowy jeszcze niezarejestrowanego TotalCommandera

 

Po uruchomieniu programu ukaże się jego okno podzielone na dwa panele. W każdym panelu może być wyświetlany dowolny katalog lokalnego komputera, albo np. katalog na naszym serwerze FTP. Dostępne będą wszystkie typowe operacje plikowe: kopiowanie ‘[F5]’, zmiana nazwy/przenoszenie plików ‘[F6]’, zakładanie nowego podkatalogu ‘[F7]’, i usuwanie wyselekcjonowanych myszką (lub z klawiatury) plików i/lub podkatalogów ‘[F8]’. Czyli w prosty sposób będzie można także wysyłać pliki na nasz serwer FTP lub ściągać pliki z serwera na własny komputer. W jednym z dwóch paneli TotalCommandera trzeba ustawić lokalny katalog na twardym dysku naszego komputera, a w drugim katalog na serwerze (wybrane konto FTP). Trzeba najpierw wpisać w konfiguracji TotalCommandera trzy elementy przypisane do wybranego konta FTP. W tym celu wybieramy z menu ‘Sieć | FTP połączenie…’ (w ten sam sposób zadziała wciśnięcie kombinacji klawiszy ‘[Ctrl]+[F]’:

 

Wybieranie z menu opcji ustawień do połączeń z FTP

 

Ukaże się okno ‘Połącz z serwerem FTP’, w którym wybieramy przycisk ‘Nowe połączenie…’:

 

Okno ‘Połącz z serwerem FTP’

 

Wpisujemy na początek trzy parametry przykładowego konta ‘pomoc’ umieszczjąc je w polach: ‘Nazwa hosta:’ ‘Użytkownik:’ i ‘Hasło’:

 

Parametry konfiguracji wybranego konta FTP

 

Dane dostępowe podanego w zamieszczonym tu przykładzie konta ‘pomoc’ dotyczą konfiguracji sprzed przeniesienia konta FTP dla SOW z wygasającej domeny sow.warszawa.pl na serwer i domenę należące do Instytutu. Dawne konto FTP dla SOW już nie działa, jednak w obecnej sytuacji zmieniły się tylko nazwa hosta, nazwa użytkownika i hasło, a prosty sposób konfigurowania TotalCommandera pozostaje bez zmian.

Teraz klikamy na przycisk ‘OK’ i w oknie ‘Połącz z serwerem FTP’ pokaże się nasze nowo zdefiniowane połączenie z kontem ‘pomoc’:

 

Nowo zdefiniowane połączenie z kontem ‘pomoc’

 

Właściwie już nic więcej nie trzeba robić. Gdy będziemy chcieli zajrzeć do konta FTP – uruchamiamy TotalCommandera, twieramy konto z listą połączeń (opisany powyżej dostęp z menu ‘Sieć | FTP połączenie…’, lub przez kombinacją klawiszy ‘[Ctrl]+[F]’) i używamy przycisku ‘Połącz’ (jak na obrazku zamieszczonym powyżej).

W razie konieczności wprowadzenia zmian w zdefiniowanym połączeniu z kontem ‘pomoc’, np. gdy będzie nowe hasło dostępu, to po wybraniu z listy połączeń naszego wpisu ‘SOW-pomoc’ użyjemy przycisku ‘Edycja…’:

 

Edycja połączenia FTP wybranego z listy

 

Życzymy powodzenia i zadowolenia z wygody korzystania z naszego FTP.

 

 

Następną część tego poradnika zamieszczę w innym czasie. Będzie można dodać na belce narzędziowej TotalCommandera specjalny przycisk (z „sówką”) – do szybkiego połączenia z kontem FTP.