Aktualności – Strona główna

Aktualności

  • 18 stycznia 2018 r.

Najwyższa pora na aktualizacje serwisu. Bardzo wiele się zmieniło w oprogramowaniu. Dawne porady dotyczące korekt i wykorzystania przeglądarek Adobe Reader wymagają odświeżenia. Przejściowo zalecałem pozostanie przy Adobe Readerze w wersji 11 PL, co było związane z automatycznym uaktualnianiem się programu do wersji Adobe Reader DC („chmurkowej”). Wnosiła ona zupelnie przebudowany interfejs i sposób działania, ale przede wszystkim udostępniała bezpłatnie jedynie mniej precyzyjne narzędzia do korekty („dymki” i „marker”). Najważniejsze narzędzia – wstawianie tekstu, usuwanie fragmentów tekstu i zamiana fragmentów tekstu – wymagały opłacania abonamentu, co praktycznie zablokowało możliwość nanoszenia poprawek korekty w prawidłowy, jednoznaczny sposób. Intuicyjnie użytkownicy stosowali kombinacje dymków i zaznaczeń markerem, co niepotrzebnie skomplikowało zapis. Dymki są nieprecyzyjne w określeniu miejsca danej poprawki, często zasłaniają właściwy fragment, trzeba zgadywać gdzie poprawka ma być wprowadzona do składanego tekstu.

Aktualnie zalecany Adobe Reader DC, w podstawowej, czyli bezpłatnej wersji zawiera już narzędzia w pełni umożliwiające nanoszenie poprawek korekty, prosto i precyzyjnie, bez zbędnych komentarzy i opisywania. Taka właśnie może i powinna być korekta elektroniczna: prosta i jednoznaczna. Ważny jest każdy znak, na przykład każda usunięta lub dodana spacja czy kropka. Przy pierwszym spojrzeniu na tekst komentowany w dokumencie PDF powinno być wiadome

 

  • 30 grudnia 2013 r.

Kontynuuję pracę nad serwisem. Pod poprzednią domeną gości już tylko strona przekierowująca. Nie powinny współistnieć w sieci dwa serwisy o identycznej zawartości. Szkoda mi tamtej domeny. Ale nadrzędnym zadaniem serwisu jest wspomaganie pracy mojej i, mam nadzieję, także innych osób ze mną współpracujących.

 

  • 15 grudnia 2013 r.

Serwis pomocniczy już działa pod domeną jerzy.waw.pl. Wprowadzam poprawki, odświeżam podstrony i aktualizuję stopniowow ich zawartość. Pracę tę mogę wykonywać w wolnych chwilkach, których obecnie mam bardzo niewiele. Ostatnie miesiące roku to zwykle okres najbardziej wytężonej działalności wydawniczej. W niczym nie przeszkadza ani krótki dzień, ani pogoda deszczowa, wietrzna i zimna… Komputer ogrzewa stopy, konkurując z psinką, która nie dba o niebezpieczeństwa ze strony wielkiego. czarnego fotela komputerowego.

 

  • 12 grudnia 2013 r.

Dzień przed tragiczną datą zdecydowałem przenieść całey serwis pomocniczy pod domenę jerzy.waw.pl. Zaważyły względy formalno-prawne i praktyczne. Poprzedni adres sow.warszawa.pl (ta domena będzie funkcjonować tylko do czerwca 2014 r.) został zaopatrzony w automatyczne przekierowanie pod domenę jerzy.waw.pl.